Bermuda Şeytan Üçgeni Tarihi ve Yaşanan Akıl Almaz Olaylar

Bölge hakkında günümüze dek ortaya atılan bir çok komplo teorisi bulunmaktadır. Kaybolan gemiler, düşen uçaklar, haber alınamayan denizaltılar, elektronik cihazların çalışmaması, bölgede görüldüğüne dair iddialar olan uçan daireler, kimilerine göre uzaylılar, kimilerine lanetli bölge. Uzaylılar mı? Lanet mi? Yoksa sadece doğanın manyetik güçleri nedeniyle oluşan teknolojik arıza mı? Tarihten günümüze dek gizemli olayların yaşandığı bu bölgeyi sizler için detaylı araştırdık.

Bermuda Şeytan Üçgeni nerededir?

Bermuda üçgeni, Atlantik okyanusunun 500.000 mil karelik bir alanını kaplayan, Amerika’nın Atlantik okyanusuna açılan güneydoğu sahillerinde yer alan, kuşbakışı bakıldığında ise Florida’daki Miami, Bermuda ve Puerto Rico sınırları içerisinde kalan San Juan olarak adlandırılan bölgeyi kapsayan üçgen şeklinde bir alandır

Bermuda Şeytan Üçgeni’nde yaşanan ilginç olaylar:

Bölgede yaşanan en bilindik kayıp olayı “Flight 19¨ idi. O dönemde çok sayıda uçak kaybolmasına rağmen en çok olay yaratan vakaa ikinci dünya savaşın sırasında Amerikan donanmasına ait bombardıman uçaklarının Bermuda Şeytan Üçgeni’nde kaybolmasıydı. Grumman IBM Florida Avenger tipindeki beş uçak, 5 Aralık 1945 tarihinde saat 14.00 civarında Florida’daki Fort Lauderdale donanma üssünden ayrıldıktan sonra pilotlar uçuş koşullarının gayet iyi olduğunu bildirmiş, fakat daha sonra Bermuda Şeytan Üçgeni’nde birden bire yok oldular. Flight 19 uçağından son haber alındığında büyük bir deniz uçağı arama çalışmaları için yola çıkmıştı ve beş bombardıman uçağının tahmini yerine varıldığında alınan bir sinyal bir süre sonra aniden yok olmuştu. Aynı gün birkaç saat içinde altı uçağın kaybolmasından sonra tarihin en büyük arama çalışmaları da başlamış oldu. Yıllardır süren çalışmalar rağmen uçaklara ait tek bir parça bile bulunamamıştır.

Beş Pilot ve 9 mürettebatla 5 Aralık 1945 günü kaybolan ( TM – Avanger ) uçakları.

DC 3 olayı

27 Aralık 1948´de Porto Rico, San Juan´dan, Miami Florida´ya giden ticari uçak tamamiyle yüklü olarak uçuşa geçmiştir. Pilot Yüzbaşı Robert Lindquist, Miami Kulesi´ne 50 mil kala telsizle arayarak, iniş koşullarını sorduktan sonra, kule cevap için geri dönüş yaptığında, uçaktan geri dönüş yapılmadı ve DC 3 ile ilgili bir daha bağlantı kurulamadı. Uçaktan bağlantı kopmadan önce keyifli Noel şarkıları sesleri telsizin diğer ucuna kadar ulaşıyordu fakat yaklaşık on dakika sonra bir daha haber alınamamak üzere kaybolmuştur . Uçakta herhangi bir telsiz sorunu yoktu ve üstelik pilot kaybolmadan hemen önce Miami´yi de gözle görmüştü. Hava açık ve durgundu, pilot ve yardımcısı yıllardır uçuyorlardı ve kimse bir uçak kazası görmedi. Uçağın bulunduğu yerde yani üzerinde uçtuğu denizin derinliği sadece 6 metreydi. Hala uçağa ne olduğu tam olarak bilinmemektedir.

Mary Celeste olayı

Mary Celeste yaklaşık 300 m. boyunda, 282 ton ağırlığında Brigade tipinde bir şilepti. Bulunduğunda tamamen boş olarak yüzüyordu, 4 Aralık 1872´de Dei Gratia´dan yükünü almış ve gelecek ay New York´a ulaşmak için yola çıkmıştı. 7 Kasım´da Cenova limanındaydı, bir hafta sonra da Cebelitarık Boğazı´nı aşmış, onu Dei Gratia´da ilk görenler geminin yüzüşünde bir gariplik olduğunu söylemişlerdi. Ama daha sonra boş olarak bulunduğunda geminin mükemmel durumda olduğu anlaşıldı, gemide sadece filikaları yoktu. Mary Celeste´nin içindekilerin kaybolmasıyla ilgili sayısız öykü vardır, kaptanın tüm yolcuları ve mürettebatı birer birer öldürüp kanını içtikten sonra yeraltı dünyasına gittiği gibi hikayeler bile bulunmaktadır. Fakat Gemi Kaptanı ve mürettebatı hakkında günümüzde ne olduğuna dair net bilgi hala bulunamamaktadır.

Bermuda Üçgeni’nin sırrı

Bilim adamları yıllardır yaptıkları araştırmalarda Bermuda şeytan üçgeninin sırrı çözdüklerini söylediler ve olayın nedenini şöyle açıklamaktalar; Yer altından fışkıran doğal gazlar, sadece yüksek kara parçalarından değil, deniz ve okyanus tabanlarından da çıkarlar. Çünkü deniz tabanları da üstü suyla kaplanmış alçak kara parcalarıdır. Ancak, okyanusların derinliklerindeki bölgelerden çıkmak isteyen doğal gazlar, oradaki çok düşük ısının da etkisiyle katı hale dönüşürler ve “hidrat” denilen beyaz ve tebeşirimsi bir madde haline gelirler. Çok derinlere dalabilen robot kameralarının bu bölgedeki karbeyaz okyanus tabanını ve bazı gemi enkazlarını resimlemesinden sonra konuya şu bilimsel açıklama yapılmıştır;

Bu bölge, Gulf Stream denilen sıcak su akıntısının da geçtiği yerdir. Tabanın bazen ısınması yüzünden, bu “tebeşir gazlar” erir ve sudan hafif oldukları için yüzeye doğru yükselirler. O anda, tabandan yüzeye kadar suyun yoğunluğu azalır . O sırada oradan geçen ne varsa, derin bir kuyuya düşer gibi hızla okyanusun dibini boylar. Çünkü, yoğunluğu düşen su, gemileri taşıyacak kaldırma kuvvetini oluşturamaz. Gazın yükselmesi sona erince yoğunluk tekrar eski haline döner ve geride hiçbir iz kalmadan kocaman gemiler kilometrelerce derine gömülmüş olurlar. Uçakların düşerek kaybolması ise yine aynı sebeptendir. Yüzeye çıkan doğal gazlar, havadan da hafif oldukları için yükselmeye devam ederler. Bu kez yoğunluk azalması, bölgenin üzerindeki atmosferde oluşur. Oradan tesadüfen geçen bir uçak hemen irtifa kaybeder ve motorları durur. Çünkü, motorlardaki benzinin yanması için oksijene ihtiyaç vardır ve düşük yoğunluklu havanın içindeki oksijen miktarı motorların çalışması için yeterli değildir. Böylece uçak da, hızla okyanus tabanına doğru inişe geçer.

Bilim adamlarının yaptığı bu açıklamalarla birlikte manyetik alan tezi çürütülmüş oldu. Bilim adamları halen bölge ile ilgili araştırmalarına devam etmektedir. Her nekadar sırrı çözüldü haberleri çıksada gizemini korumaya devam etmektedir.

Bermuda Üçgeni Bölgesinde yaşanan Büyük Uçak Kayıpları

5 Aralık 1945: Beş tane TBM Navy Avenger bombalama uçağı, Fort Lauderdale – Florîda’dan havalandıktan sonra, on dört kişilik toplam personeliyle, iki saatlik normal uçuş yapmış ve üssün 225 mil kuzeydoğusunda kaybolmuştur.

***5 Aralık 1945: PBM Martin X bombalama uçağı, TBM grubuna yardım amacıyla, on üç kişilik personeliyle yola çıkarılmış, son telsiz mesajından yirmi dakika sonra ilişki kaybolmuş, uçak yok olmuştur.

***1947: Superfort (ABD. Askerî C-54) Bermuda’nın 100 mil uzağında kaybolmuştur.

***29 Ocak 1948: Star Tiger, dört motorlu Tudor IV, Bermuda’nın 380 mil kuzeydoğusundayken radyo ilişkisi kesilmiş, uçak otuz bir kişilik yolcu ve personeliyle kaybolmuştur.

***28 Aralık 1948: DC-3 özel charter uçağı, San Juan’dan Miami’ye giderken, otuz iki yolcu ve personeliyle yok olmuştur.

***17 Ocak 1949: Star Ariel (Star Tiger’ın ikizi), Londra’dan Santiago (Şili)’ye uçarken, Bermuda ile Jamaica arasında, Bermuda’nın 380 mil güney – güneybatısında, telsiz ilişkisi kesilmiş ve kaybolmuştur.

***Mart 1950: Amerikan Globemaster uçağı, İrlanda’ya giderken üçgenin kuzey ucunda yok olmuştur.

***2 Şubat 1952: York Transport (İngiliz), üçgenin kuzey ucunda, Jamaica’ya giderken, taşıdığı otuz üç kişiyle birlikte kaybolmuştur.

***30 Ekim 1954: Süper Consteliation (Deniz uçağı), taşıdığı kırk iki kişiyle üçgenin kuzey ucunda yok olmuştur.

***9 Kasım 1956: Navy Martin, P5M deniz uçağı, Bermuda yakınında, taşıdığı on kişiyle kaybolmuştur.

***8 Ocak 1962: Hava Kuvvetlerinin KB-5Ö tankeri, Langley Field, Virginia’dan Asor’lara uçarken yok olmuştur.

***28 Ağustos 1963: İki yeni KC-135 Stratotanker jet uçağı, Atlantik üzerinde benzin alma denemesi için uçarken, Bermuda’nın 300 mil güneybatısında yok olmuştur.
kaybolmuştur.

***8 Ocak 1962: Hava Kuvvetlerinin KB-5Ö tankeri, Langley Field, Virginia’dan Asor’lara uçarken yok olmuştur.

***28 Ağustos 1963: İki yeni KC-135 Stratotanker jet uçağı, Atlantik üzerinde benzin alma denemesi için uçarken, Bermuda’nın 300 mil güneybatısında yok olmuştur.

***5 Haziran 1965: C-119 Flying Boxcar, on kişisiyle, güneydoğu Bahamalar’da yok olmuştur.

***5 Nisan 1956: Sivil kargo uçağı haline getirilen B – 25, taşıdığı üç kişiyle, Okyanus Dili denizaltı vadisinin güneybatısında yok olmuştur.

***11 Ocak 1967: Kargo uçağı haline getirilen Chase YC-122, taşıdığı ‘dört kişiyle Golf Stream’de, Palm Beach’le Grand Bahama arasında kaybolmuştur.

***22 Eylül 1963: C-132 Cargomaster, Asor’lara uçarken yok olmuştur.

***Üçgen İçinde Kaybolan veya Boş Olarak Bulunan Gemiler
1840: Rosalie adlı Fransız gemisi, yelkenleri fora, kargosu yerinde olduğu halde, hiç tayfasız bulunmuştur.

***Ocak 1880: Atalanta adlı İngiliz gemisi Bermuda’dan İngiltere’ye doğru hareket ettikten sonra, taşıdığı 290 kişiyie birlikte, fazla uzaklaşmadan kaybolmuştur.

***Ekim 1902: Freya adlı Alman gemisi, Manzanillo, Küba’dan hareket ettikten az sonra, hasarlı durumda, demiri sallanır vaziyette, boş bulunmuştur. Kaptanın kamarasındaki takvim 4 Ekim’i, yani yola çıkıldığının ertesi gününü göstermektedir.

***Mart 1918: 165 metre uzunluğunda, 19.000 tonluk Amerikan levazım gemisi USS. Cyclops, Barbados’tan Norfolk’a doğru yola çıkmış, taşıdığı 309 kişiyle kaybolmuştur. Havanın deniz trafiğine uygun olduğu bilinmektedir. Gemiden ne bir radyo mesajı alınmış, ne de bir enkaz bulunmuştur.

***1925: SS. Cotopaxi, Charleston’dan Havana’ya giderken yok olmuştur.

***Nisan 1932: New York kayıtlı John and Mary, Bermuda’nın elli mil güneyinde, yelkenleri sarılmış, güvertesinin boyanması yeni bitirilmiş durumda, boş olarak bulunmuştur.

***Şubat 1940: Gloria Colite adlı yat, St. Vicentden yola çıktıktan sonra, Mobile – Alabama’nın 200 mil güneyinde, sağlam durumda, boş olarak bulunmuştur.

***22 Ekim 1944: Rubicon adlı Küba şilebi, Florida açıklarında, Golf Stream içinde, Sahil Koruma örgütü tarafından boş olarak bulunmuştur. İçinde canlı olarak yalnız bir köpek vardır.

***Haziran 1950: SS Sandra adlı 115 metre boyundaki şilep, Savannah – Georgia’dan Puerto Cabello, (Venezüella’ya) doğru yola çıktıktan son*ra, St. Augustine – Florida’dan geçmiş, taşıdığı 300 ton haşarat ilâcıyla birlikte, iz bırakmadan yok olmuştur.

***Eylül 1955: Connemara IV adlı yat, Bermuda’nın 400 mil güneybatısında boş olarak bulunmuştur.

***2 Şubat 1963: Marine Sulphur Queen adlı 140 metre boyundaki şilep, hiç bir mesaj vermeden, iz ve kalıntı bırakmadan kaybolmuştur. Norfolk- Virginia’ya gitmekte olan gemi, Beaumont – Texas’tan kalkmıştır. Son mesajını verdiği zaman Dry Tortugas’a yakın bir noktada bulunmaktaydı.

***1 Haziran 1963: Sno’ Boy adlı yirmi bir metrelik balıkçı teknesi, taşıdığı kırk kişiyle birlikte Kingston – Jamaica’dan yola çıktıktan sonra, Northeast Cay’in seksen mil güneyinde yok olmuştur.

***1924: Raifuku Maru adlı Japon şilebi, Bahama’larla Küba arasında yardım istemiş, sonra kaybolmuştur.

***1931: Stavenger adlı şilep, kırk üç tayfasıyla birlikte, Bahama’lardaki Kedi adası dolaylarından bir mesaj verdikten sonra yok olmuştur.

***15 – Mart 1938: Anglo – Austrian şilebi, otuz dokuz tayfasıyla, Asor dolaylarında «her şey yolunda» şeklinde bir mesaj gönderdikten sonra kaybolmuştur.

***Aralık 1967: Revonoc adlı, her denize dayanıklı, on beş metrelik yarış yatı, karayı görüş uzaklığı içindeyken kaybolmuştur.

***24 Aralık 1967: Witchcraft adlı özel motor, Miami’ye bir mil uzaklıkta, sahibi ve bir yolcusuyla birlikte yok olmuştur.

***Nisan 1970: Milton Latrides adlı şilep, New Orleans’dan Capetown’a giderken kaybolmuştur.

***Mart 1973: Anita adlı 20.000 tonluk şilep, otuz iki tayfasıyla Newport News’dan Almanya’ya giderken yok olmuştur

Bu içerik Gerçek Tarih Kulübü tarafından oluşturulmuştur.İçeriğin izinsiz ya da kaynak belirtilip link verilmeksizin kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu‘na göre suçtur.

Konu ile ilgili aramalar;
bermuda şeytan üçgeni deccal
bermuda şeytan üçgeni hakkında bilgi
bermuda şeytan üçgeni efsanesi
bermuda şeytan üçgeninden kurtulanlar
bermuda şeytan üçgeni harita
bermuda şeytan üçgeni izle
bermuda şeytan üçgeni nedir kısaca
bermuda şeytan üçgeni filmi

  • Site İçi Yorumlar