Tarihte Dede Korkut’un Önemi

Bu yazımızda Dede Korkut Kimdir? Dede Korkut Neler Yapmıştır? Dede Korkut Peygamber miydi? gibi soruları ele alacağız.

Yazımızı tamamen anlamak için lütfen buraya tıklayarak önceki yazımızı okuyunuz.

Artık bu savaşla da tescillendi ki, dünyanın tek hükümdarıdır Metehan. Şan ve zaferi tüm cihana yayılmıştır, tabi bu arada devletle beraber Heyet de büyüyordu. Sırlar, sırlarla daha da derinleşiyor ve işte Metehan o zaman bu kurduğu istihbaratın sadece bir istihbarat olarak kalmadığını anlamaya  başlamıştı.


Peki fark edince ne  mi yaptı?


Hiçbir şey çünkü farkına varmadan bambaşka yaptığı bu Heyet sayesinde biliyordu ki Türker ne kadar ayrılsa da bu Heyet onları bir tutacaktı. Metehan bu Heyeti’in sistemini sağlam tutacak, sistemde bozulma olsa da tekrardan düzeltilmesi için Heyet için de fakat Heyet’ten bağımsız, Heyetin sırlarına vakıf bambaşka bir Heyet oluşturmaya karar verdi. Öyle ki Metehan bizzat hain çıksa bile bu Heyeti’in başındakiler ve her şeyden öte Heyeti’in başındakilere baş olacak olanlar hain çıkmamalıydı. Bunun için Metehan bu adamları Allah adamlarından, evliyalardan seçecekti ve bunlara Heyet tarihinde sır katipleri denecekti. Seçeceği adamı da belirlenmişti. Aslında rüyasında onu görmüş ve Allah adamı olduğunu bildiği bu kişiyi seçmişti. O ki halkı Allah’ın azabıyla korkutup duran ve Türkleri doğru yola getiren, durmadan da Allah’ın azabıyla korkuttuğu için korkutan dede lakabıyla ünlenmiş Dede Korkut’tu


Dede Korkut Peygamber mi? Diyeceksiniz


Bizler onu bilemeyiz öyle rivayet ederler. Biz Kur’an’da ismi verilen peygamberlere kesin peygamber deriz. Ama biz burda peygamber demiyor Allah’ın adamı diyoruz. Hem sizlerde bilirsiniz ki tam yüz yirmi dört bin peygamber gelmiştir. İçlerinden biri neden Dede Korkut olmasın ki… O peygamber mi değil mi bilmeyiz fakat Allah adamı olduğuna inanırı. İşte bu yüzden de Metehan onu sır katibi seçmiş ve Heyet’in sırlarını ona vermiştir. Sır katibinin görevi ise ; heyet bir ihanete uğradığında yahut başka sırrı ifşa edecek bir sıkıntıyla karşılaştığında, hemen devreye o sır katipleri girer ve gerekirse Heyet’tekileri infaz ettirip baştan yeniler.
Peki ya hain katibi hain çıkarsa
Sır katipleri hep Allah adamlarından seçilmiştir. Kimi zaman Dede Korkut, kimi zaman Ahmet Yesevi, İbni Arabi yakut Akşemseddin ama yine de hain çıkarsa Heyet’in sistemine zarar veremez. Çünkü o dört kişiden hepsi çeyrek bilgi bilir. Yani anlayacağınız, biri olmadan diğerinin önemi yoktur ama bu sır katipleri çok önemlidir. Nitekim Metehan’dan sonra bunların önemi daha da bir anlaşıldı.

  • Site İçi Yorumlar