Tarihte Hilal Taktiği(Turan)

Bu yazımızda Metehan‘ın tarihte ilk kez Hilal taktiği veya diğer adıyla Turan taktiğini nerede ve nasıl kullanmıştır onu ele alacağız.

Metehan bambaşka biriydi. Allah ona öyle bir akıl bahşetmişti ki tarihe damga vurmuş bir olayı da vardır. Anlatırlar ki;
Uzun bir süre kimse ne Metehan’a ne de Heyet’e baş kaldıramadı. Bu arada yirmi dört boy Metehan’a biat etmiş ama bu bir süre sonra on sekiz boya düşmüştü bu sayı.
-Peki ama neden gelin bu sorunun cevabına beraber bakalım.
Türkler birdir, beraberdir fakat hepsi de lider ruhludur. Bu yüzden, biraz da Çinlilerin kışkırtmasıyla başkaldırmışlar ve Çin’le beraber Metehan’a isyan etmişlerdir.
-Peki, bu Çinliler dersini almadı mı ? daha ne diye Metehan’la boy ölçüşmeye kalkışırlar?
Bu seferki boy ölçüşme değil, bu seferki intikam ateşiydi. Metehan’a karşı Çin hükümdarı savaş açtı babasının intikamını almak için. Hatırlarsanız Altılar Meclisi’nin kapı süpüreni de dahil hepsi kılıçtan geçirilmişti. İşte o vakit bu yeni Çin hükümdarının soyu sopu neredeyse hepsi infaz edilmişti. Aslında bunu da öldürecekti Metehan ama bu daha çok küçüktü.
Türkler, karşısındakinin kendi katili olacağını bilse bile yine de savunmasız birine kılıç çekmez. Çinli Hükümdar Yeiçu, topladı ordusunu ve Metehan’ın ordusunun karşısına geldi. Hain altı Türk boyunun da bunlara katılmasıyla, Metehan’ın ordusundan iki kat büyük bir ordu olmuşlardı. Bu iki ordu karşı karşıya gelince beklenmedik bir şey oldu;
Metehan o küçük ordusuyla bir anda saldırıya geçti. Bu ahmaklıktı, bu intihardı, adeta yok olmaya gidiyorlardı. Gittiler de… fakat çok sürmedi, Metehan’ın ordusu geri dönmeye, kaçmaya başladı. Bu utançtı, bu Türkler için kara lekeydi. Sevinçliydi Çinli hükümdar. Bitmişti işte yenilmişti, yenilmişti cihanın önünde titrediği han, Metehan. Düştü peşine bir gururla. Onun kellesini almadan bitmeyecekti bu savaş. O hain altı boy da sevinçliydi. Aslında korkuyorlardı Metehan’dan ama o kadar da gözde büyütülecek biri olmadığını anlamışlardı. Kuracakları o büyük devletin hayaliyle ordularını topladılar ve düştüler Metehan ‘ın kaçan ordusunun peşine. Kaçan Metehan ve ordusu, kovalayan ise Çinli düşman ve ihanet etmiş altı boy.


Bir anda bir ses geldi:
“Kralım sağdan gelenler var.”
“Kim onlar ?”
“Türkler efendim, Türkler geliyor.”
Bir ses daha:
“Efendim soldan da türkler geliyor.”
Ne oluyordu böyle? Neler oluyordu?! Çinli hükümdar etrafına bakarken, kalbine saplanan ok ile atından düşmüş ve hayata gözlerini yummuştu. Hiç bilemeyecekti ne olduğunu çünkü bu taktik dünya tarihinde ilk kez uygulanmıştı. Önce saldırmış gibi yapılır, sonra sanki yenilmiş gibi kaçılır. Sonra ise düşman seni yendiğini sanar ve peşine düşer. Sen düşmanı belli bir yere kadar getirdikten sonra durursun ve önceden sağdan ve soldan saklanmış askerlerin meydana çıkar ve kıskanç altına alarak ne kadar büyük de olsa düşmanın etrafını tümden sardığın için sardığın için hiçbir şey yapamazlar ve yok olurlar. Bu taktiğin adı kurt taktiğidir. Metehan bunu kurtlardan öğrenmiştir. Kurtlar avını çoğu zaman hep böyle avlarlar. Koca fil gibi hayvanlara saldırırlar, sonra korkmuş gibi yaparak kaçarlar ve onu peşlerinden sürükleyip sürüden ayrılmasını sağlarlar. Daha sonra ise saklanan kurtlar yerlerinden çıkar ve avlarını afiyetle yerler. Bu taktik Metehan’a ilham oluş ve bu taktiği uygulamıştı. Bu yüzden adını da “Kurt taktiği ” olarak duyurmuştu. Fakat bizler bunu hilal taktiği, turan taktiği olarak da biliriz. Bu savaşın adına gelecek olursak tarihte bu savaşa Pai-Teng savaşı denir.

Yazının devamı için tıklayınız.

  • Site İçi Yorumlar